بزرگترین آرشیو عکس ایل قشقایی ،طبیعت ،شکار
بزرگترین آرشیو عکس ایل قشقایی ،طبیعت ،شکار
Weyl 's largest photo archive Qashqai hunting and nature of Iran

 

 

فروش ویژه کلاه دو گوشی قشقایی یا همان کلاه ناصرخانی :

با توجه به این که کلاه قشقایی یکی از زیباترین کلاه های جهان می باشد و دارای طراحی منحصر به فردی است که از تاج پادشاهی گرفته شده است. معمولا تمام اقوام ایرانی و همچنین توریست های خارجی که به استان فارس می آیند از دیدن این کلاه زیبا لذت میبرند وبیشتر مواقع نیز خرید می نمایند.بنابراین ما برآن شدیم تا کسانی که دسترسی به این کلاه ندارند به صورت فروش اینترنی درب منزل تحویل مشتریان عزیز قرار دهیم.

کلاه دوگوشی قشقایی (کلاه ناصر خانی) با توجه به جنس آن دارای قیمت های مختلفی است در جدول زیر میتوانید ببینید و خرید نمایید.

*

نوع کلاه

قیمت فروش به تومان

1

کلاه دوگوشی درجه 1

110000

2

کلاه دوگوشی درجه 2

65000

3

کلاه دوگوشی درجه 3

34000

4

کلاه دوگوشی بچه گانه

10000

 

توجه ****هزینه پست با مشتری می باشد***توجه

 

رضایت شما        بزرگترین تبلیغ برای ماست

شماره های تماس:  09173187594      09394112611

شماره کارت :        6037991468625599          به نام مجتبی عبدالهی  بانک ملی

تحویل 72 ساعته به تمام نقاط ایران

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


تارخچه کلاه دو گوشی قشقایی
برک (Berk)
برک دو گوشی (کلاه دو گوشی):کلاه دو گوشی از جنس کرک بز بوده و حدود 50 سال ، درمیان مردم ایل قشقایی رایج شده است .در گذشته کلاه مردان نظیر کلاه های نمدی دوره قاجاریه با رنگ مشکی و بدون لبه بوده .عکس هایی از یکصد سال پیش مردم قشقایی باقی مانده نشان می دهد که کلاهایی بدون لبه با اندازه هایی مختلف ، مرسوم و اغلب افراد سرشناس و بزرگ ایل ،با کمی تغییر استفاده می کردنداما از انجا که ایلخانان قشقایی دوست داشتن قوم و قبیله شان وحدتی،نه تنها از نظر اخلاقی سیاسی و اجتماعی بلکه از لحاظ لباس ،یکپارچگی داشته باشند.با طرح نقشه یکی از خوانین ،کلاه مخصوصی که امروز مرسوم است و به کلاه دو گوشی نامیده می شود ،رایج شده.همین مسئله بعدها در زمان رضا شاه موجب مشکلاتی برای مردم ایل گردید که هر جا کلاه دو گوشی میدیدند،پاره کرده و صاحب را ازار و اذیت می کردند.
کلاه دو گوشی توسط نمد مال ها با زحمت تهیه می شود.ماده اولیه ان کرک بز است که خیلی کمیاب است و این ماده را پس از چیدن موی بز از لابلای ان ،به مقدارخیلی کم جمع اوری کرده و برای ساخت کلاه استفاده می شود .این ذرات (کرکها) به قدری لطیف و ظریف هستند که از میان 100 کیلو موی بز حدود 2 کیلو کرک می توان جمع کرد و برای ساخت هر کلاه حدود 200 تا 300 گرم کرک لازم دارد .که ان را با دستگاه مخصوص می زنند تا رشته ها باز شوند و سپس با موادی مثل کف صابون انها را انقدر می مالند تا ذرات به هم در گیر شوند و با تجربه ای که دارند لبه ها را برگردانده و شکل می دهند و سپس با سنگ هایی مخصوص می سایند تا به فرم دلخواه دراید .خصوصیات این کلاه اینست که تا حدی سنگین نبوده و در برابر باد و حرکات سریع در اسب سواری و جست و جو وخیزهایی در حال کوچ از سر نمی افتد
کلاه قشقایی با پایان یافتن حاکمیت پهلوی اول و متعاقبا تاجگذاری محمدرضا پهلوی ( پهلوی دوم ) ایجاد شد . هدف از این کار جلوگیری از به سلطنت رسیدن یک پادشاه جدید در کشور بود چرا که پهلوی اول هم برای سرپوش نهادن به استبداد صغیر و به دنبال آن ضعف احمد شاه آخرین بازمانده قاجار ایجاد شد که در جریان استبداد صغیر نظام پارلمانی ایران بار دیگر دستخوش تغییر شد . پهلوی اول با نام جمهوریت و تجدد گرایی در ایران وارد میدان شد ولی با کمک انگلیسیها جریان جمهوریت را به سمت حاکمیت تغییر داد این چیزی بود که خوشایند قشقاییها نبود . قشقاییها در مبارزه با استبداد رضا خانی بسیار شکنجه تبعید شده بود رهبر آنان در زیر شکنجه و حبس رضاخانی جان داده بود بار دیگر پذیرفتن چنین حکومتی برایشان غیر قابل تحمل بود . از این گذشته به لحاظ ایدئولوژیکی پذیرش سلطان و شاه را نمیپذیرفتند . عموم قشقاییها معتقد بودند که ساختار حکومتی ایران باید جمهوری باشد و در این کشور نباید شاه باشد چرا که یک شاه ممکن است خوب باشد یا مستبد و بد اندیش . در صورت اول میشود تحمل کرد ولی در نوع دوم قطعا امکانپذیر نیست چرا که تجربه 5000 سال تاریخ خودبخود گواه این موضوع است که زمان نظام مونوکراسی به سر آمده . و یک موضوع دیگر هم نقش داشته است آن اینکه قشقاییها معتقد بودند اگر قرار باشد شاهی در کار باشد باید از خانواده قشقاییها باشد زیرا تمام بازماندگان خاندان شاهی ایران در ایل قشقایی زندگی میکنند . این موضوع باعث ایجاد وحدتی در بین قشقاییها شد که کلاه معروف به دوگوش یا بهتر بگوییم کلاه کیانی نماد مشترک قشقاییها شد . فلسفه کلی این کلاه این است که هر کسی برای خودش شاهی است و تمام قشقاییها از ایلخان گرفته تا چوپان از نژاد شاهان ایران هستند و محمد رضا پهلوی بیش از یک فرد عادی نیست . 
این موضوع را در نقاط دیگر زمانی میتوان دید مثل ریشخند زدن قشقاییها به خانواده پهلوی زمانیکه ازدواج فاطمه پهلوی و خسرو قشقایی از طرف افراد میانجی گرا برای پایان دادن به غائله انتقام خواهی صولت الدوله از فرزندان رضا شاه مطرح شد . که قشقاییها بار دیگر انتساب اجداد خودشان به امپراتوری آق قویونلوها که آنها هم پسوند شاهی لو داشته اند را مطرح کرد و بنا بر این فرضیه پدر بزرگ محمد رضا پهلوی از یک قاطر چی بیشتر نبوده است . 
کلاه قشقایی برگرفته از تاج جمشید است و دلیلی است بر حاکمیت 5000 ساله قشقاییها بر این خطه از کره خاکی ، چیزی که برای بدست آوردن آن با تمام سلسله های اخیر جنگیده اند در تاریخ معاصر و بعد از اسلام برای این مسئله از زمان صفویان خونهای بسیاری تقدیم کرده اند .

منبع: انجمن جوانان ایل قشقایی       http://www.qashqaie.irنظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.