بزرگترین آرشیو عکس ایل قشقایی ،طبیعت ،شکار
Weyl 's largest photo archive Qashqai hunting and nature of Iran

داستان غریب و صنم - از موسیقی و شعرهای عاشیقی است که هنوز در بین ایل قشقایی با وجود جدا شدن از آزربایجان رواج دارد
در این داستان پرماجرا تاجری بود در شهر تبریز به نام محمد حیدر نام پسر بزرگش حیدر و پسرکوچک رسول!! تاجر فوت میکند و پس از فوت او چند نفر به عنوان آشنای تاجر میهمان خانه اش میشوند اما از بخت بد دزد بوده و شبانه اموال تاجر را میدزدند از این رو رسول یعنی همان غریب برای مال‌اندوزی مجبور به ترك دیار می‌شود. البته رسول هنر موسیقی عاشیقی ترکی آذربایجانی را نیز با خود داشت .رسول بسیار ناراحت میشود و میرود بر سر مزار پدر گریه کنان به خواب میرود . که در عالم خواب و رویا مولا مرتضی علی را میبیند . مولا به او میگوید پسرم گریه نکن ببین کجا را میبینی؟؟ رسول میگوید باغی میبینم درون باغ دختری راه میرود! مولا میگوید آن باغ در شهر تفلیس است و آن دختر هم دختر سلیم خان شاه صنم است و باید برای بدست آوردنش تلاش کنی. اما شاه صنم نیز گویا در رویاهایش منتظر او بود! رسول وارد شهر میشود با کمک دلی حیرد از عاشیق های تفلیس درخواست خواستگاری خود را مطرح میکند و پادشاه سلیم خان از او 40 کیسه لیره عثمانی برای دادن دخترش طلب میکند چرا که میدانست رسول فقیر است و توان پرداخت این همه کیسه زر را نخواهد داشت! و البته قرار بود شاه صنم با پسر عمویش شاه ولد ازدواج کند اما سلیم خان این شرط را برای رضایت ازدواج با عاشیق غریب عنوان کرد از این رو رسول باری بدست اوردن پول حالا راهی شهر حلب میشود . و تا 7 سال به دختر میگوید تا منتظرش بماند. شاه‌ولد شایعه مرگ ساختگی او را گسترش می‌دهد تا شاید صنم از عشق دورافتاده‌اش دل بركند. در غیاب عاشیق غریب صنم را به هر حیله‌ای مجبور می‌كند كه بر سر سفره عقد بنشیند. اما او بر طبق وعده خود می‌بایست هفت سال صبر كند. ناچار صنم انگشتری خود را بوسیله بازرگانی به شهر حلب می‌فرستد و از غریب می‌خواهد كه به تفلیس برگردد و پیغام می‌دهد اگر دیر شد دیگر صنم را نخواهی دید.

عاشیق غریب درست هم زمان با جلسه عقد صنم وارد تفلیس شده و با كمانچه مخصوص خود را به دربار حاكم می‌رساند و اجازه می‌خواهد كه در جشن عروسی دختر حاكم بنوازد. اما همینكه صدای آهنگ این هنرمند نامی شنیده می‌شود همه او را شناخته و می‌فهمند كه شایعه مرگ او را شاه‌ولد ترتیب داده است و صنم كه در آخرین ساعات زندگی خود از همه جا مأیوس و ناامید شده كاردی را برای خودكشی زیر متكایش پنهان كرده بود، نجات یافت و به عقد عاشیق غریب درآمد.

این داستان همراه با آهنگهای جالب و سوزناكش در ایل قشقایی ماندگار شده و با وجود هفت قرن جدایی از آذربایجان هنوز پیوندی بنیادین با احساسات و عواطف مردم دارد.

من قوربانام نازلی یارین بویونا
فلک منی سالدی اولماز اویونا
عاشیق غریب شاه صنمین تویونا
جان ایله باشیمدان کئچدیم ده گئلدیم

اصل داستان رو به ترکی میتونید از صفحه 71 تا 108 کتاب خسته قاسیم بخونید
داستان خسته قاسیم هم داستانی مشابه داستان عاشیق غریب است

منبع:

http://ashiqlarsozu.arzublog.com/uploads/ashiqlarsozu/Folklor_Ashiq_Dastanlari___Xeste_Qasim__Ashiq_Qerib_Ve_Shahsenem.pdf

مطلب از:یاشار چگینی

 

 

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:, توسط مجتبی عبدالهی |

 

به نام خدا


آن زمان كه چراغ دانش را در سيه چادرها روشن كرده بودي نه انتظار نان داشتي و نه سوداي نام، كه سختي كار نه به نامش مي ارزيد و نه به نانش. سالهاست كه آموزش عشاير با نام تو عجين شده است. از همان زمان كه سنگلاخ جاده هاي مال رو و ذهن هاي تاريك را پيمودي و تاكنون كه نامت را بر تارك اين بخش از آموزش كشور نوشته اند. آري اي هادي و ناجي عشاير ايران از جهل و گمراهي، مايه ي افتخار ماست كه هميشه در محافل و مجالس به نيكي از شما ياد كنيم

مگر مي شود تو را كه فرداآفرين هزارها هزار انسان سرزمين ديرپاي ما بوده اي از ياد برد؟ مگر مي شود ژرفاي انديشه هاي جهل ستيز، فرهنگ گستر و انسان ساز تو را به دست فراموشي سپرد. تو نام والاي معلم را تا قله هاي نور بالا بردي و شيوه هاي ويژه خردمندي، ايثار و خدمتگزاري را به اوج رساندي.

به مناسبت نامگذاری کتابخانه دانشگاه یاسوج به نام استاد محمد بهمن بیگی اینجانب از طرف قشقایی های شاهین شهر مراتب امتنان و تشکر خود را از کلیه مسئولین دانشگاه بخصوص ریاست محترم دانشگاه یاسوج جناب آقای دکتر شاپور رمضانی اعلام می دارم.

این اقدام میمون و مبارک که به دست قدرشناسان قوم بزرگ لر در استان صورت گرفته و در واقع مسبوق به سابقه هم بوده است بیانگر قدرشناسی ملتی است که چشم به افق های دوردست دارد.

از طرف اهالی محترم طایف شش بلوکی
 
موفقیت به سبک ایرانی   http://www.mbiran.loxblog.ir/
وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:ایل قشقایی,پرچم قشقایی,فرهنگ قشقایی, توسط مجتبی عبدالهی |

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:, توسط مجتبی عبدالهی |


باهاراولسون ياز اولسون،درد و غميز،آز اولسون؛ من آقلاسام عيبى يوخ،سیزین كيفيز،ساق اولسون؛ ينگه ايليز، مبارک اولسون.

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:, توسط مجتبی عبدالهی |

مدیریت وب سایت

سلام

قرار است بزودی کتابی با نام اسب دره شوری نوشته جناب  آقای علی گلشن چاپ شود.

دوستانی که در این مورد عکس های قدیمی دارند یا خاطره و مطلبی در این خصوص دارند ممنون میشم به که من ایمیل بفرستند تا با نام خودشان در کتاب چاپ شود. از همه دوستانی که حفظ نژاد این اسب اصیل ایل قشقایی برایشان مهم است لطفا دراین مورد مرا همیاری کنند.

با تشکر

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

سلام گرم به جامعه ایل بزرگ قشقایی

من از ایل قشقایی طایفه عمله تیره جعفربیگلو دانشجوی فوق لیسانس افتخار می کنم که بچه ایل هستم .

امیدوارم که جامعه اصیل ایل غیور قشقایی همیشه سربلند وشادکام باشند.

من عاشق کوچ ،اسبهای اصیل قشقایی(دره شوری) هستم وامیدوارم که همه ما بتوانیم این نژاد اسب اصیل ایلمان را به تمام نقاط کشور وجهان به خوبی معرفی کنیم.

 مطلب ارسالی ازداود

 

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:, توسط |

با سلام وتشکر ویژه از همه هم وطنان عزیز و باوفا از جمله قشقایی های عزیز که دنیایی از مردانگی را با خود حمل میکنند . من مدتی است که دنبال یک اسلحه گلوله زنی خوب ویک دولول سوار خوب هستم از آنجایی که در مناطق شما عزیزیان شکار زیاد می باشد تنوع اسلحه هم باید زیاد باشد از اینکه من را در خرید این دو مورد راهنمایی کنید کمال تشکر رادارم  با آرزوی سلامتی و آرامش.

مطلب ازاعضا سایت : فرشید خان از خراسان

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir


قشقاييهاي شاهين شهر در قالب هيئت حضرت ابوالفضل(ع) قشقاييهاي شاهين شهر به مدت ده روز در رثاي قافله سالار دشت كربلا و ياران باوفايش عزاداري كرده و گريستند.حضور مؤثر و جدي بزرگواران قشقايي و اظهار ارادت به ساخت مقدس حضرت امام حسين(ع)، نشان از وابستگي افراد ايل قشقايي به دين و مذهب است كه در طول تاريخ به منصه ظهور رسيده است. با توجه به اينكه برنامه مذهبي و فرهنگي جدي در پيش داريم از كليه عزيزان قشقايي در شاهين شهر تقاضامنديم نظرات و پيشنهادات خود را در اين سايت اعلام نمايند و در صورت ارائه شماره تلفن با آنها تماس حاصل خواهد شد.جا دارد از حضرت حجه الاسلام و المسلمين حاج آقا سيدنورالدين حسيني «چشم و چراغ ايل قشقايي» كه اين جلسات به بركت حضور روحاني ايشان تشكيل شد صميمانه قدرداني و سپاسگزاري نموده و از خداوند بزرگ براي آن بزرگوار تقاضاي سلامتي و طول عمر باعزت داريم.

 

منبع :موفقیت به سبک ایرانی قشقایی

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:قشقایی, ایل قشقایی, صنایع دستی قشقایی,فرهنگ ایل قشقایی, توسط مجتبی عبدالهی |

یک نفر هست که منتظر نگاه دوست میباشد تا از گلیمهایی که از دختران ایل به یادگار مانده سخن بگوید،از پیرزن های ایل بگوید که چگونه هوای کوچ در سینه هایشان حبس میشد تا ترس کودکان را نگیرد ،از چشمان خسته زنان و مردان ایل بگوید که چگونه خسته بودند اما دنیا را روشن می ساختند پس طلوع کن تا مرهمی باشی بر زخم هایی که از کوچ بر دلها مانده است .

مادر بزرگم را خوب به خاطر دارم که صبحگاهان نان میپخت تا دشت سیر شود پدر بزرگم را میدیدم برای استواری سیاه چادر قدم محکم می گذاشت  نگاه مادرم کافی بود تا بفهمم دلش زخم جدایی کوچ را دارد ،و پدرم که چگونه هنوز برای ماندن ایل در ذهن ها قلم را شرمنده می کند .پس که دشت خدارا شکر کن به خاطر روزگار همنشینی با ایل وعظمتی که از ایل گرفتی

 

فرستنده متن : ساری گیل

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:ترک تبریز,ترک آذری, توسط مجتبی عبدالهی |

شهرتبریز از طرف سازمان ملل به عنوان زیباترین و توسعه یافته ترین شهر ایران انتخاب شد

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

.: Weblog Themes By LoxBlog :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.