بزرگترین آرشیو عکس ایل قشقایی ،طبیعت ،شکار
Weyl 's largest photo archive Qashqai hunting and nature of Iran

باسلام

اولین یادواره 12 شهید پایگاه شهید صیاد شیرازی (تیره علمدارلو) حوزه مقاومت عشایری امام علی(ع)

سه شنبه 11/9/93 ساعت 14:30

تالار وحدت اداره فرهنگ و ارشاد فراشبند

(لطفا اطلاع رسانی نمایید)

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

 

درگذشت عالم مجاهد حضرت آیت الله مهدوی کنی رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری موجب تألم و تأثر فراوان گردید.

ایشان، یار وفادار امام(ره)، مقام معظم رهبری و از دلسوزترین بزرگان نظام و کشور بودند که همه عمر با برکت خود را صرف اعتلای نام اسلام و نظام مقدس اسلامی کردند.

حضرت آیت الله مهدوی کنی، همواره نماد یک روحانی انقلابی و مبارز و متدین بودند.دست نوشته این عالم گرانقدر در قبال مرحوم استاد بهمن بیگی در اویل انقلاب هیچگاه از ذهن مردم و جوانان قوم قشقایی پاک نخواهد شد.

جمعیت جوانان قشقایی درگذشت این عالم ربانی را به بیت معزز آن مرحوم، رهبر معظم انقلاب، جامعه روحانیت و مردم بزرگوار ایران اسلامی تسلیت گفته و و از خداوند متعال علو درجات معظم له را مسئلت می نماییم.

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

اطلاعیه شماره 4 جشنواره فرهنگی هنری یارپاق تیمور گردانی  :


طبق هماهنگی شورای سیاست گزاری جشنواره فرهنگی هنری یارپاق، در این جشنواره که در تاریخ 23 مرداد ماه از ساعت 17:30 به تجلیل از اسطوره های موسیقی قشقایی استاد فرود و دکتر فرهاد گرگین پور و استاد محمود اسکندری خواهد پرداخت.
علاوه بر گروههای موسیقی دکتر فرهاد گرگین پور و آشیق گونش از ایل شاهسون، گروه موسیقی معلمین موسیقی قشقایی متشکل از آقایان مسعود نامداری،محمد جاویدی،صمصام شاه محمدی،برزو طیبی، ارسلان میرزایی، محمد شهبازی و گروه موسیقی ماه پرویز به سرپرستی آقای جواد طالبی گنجه ای اجرای برنامه خواهند کرد.
همچنین آقایان عوض اله صفری، ارسلان میرزایی، علی اصغر حسنی و همراه دانشور برنامه شعر خوانی خواهند داشت.
لازم به توضیح است جشنواره فرهنگی هنری یارپاق تیمور گردانی "4" در تاریخ 23 مرداد ماه از ساعت 17:30 در روستای دره مارون واقع در کیلومتر 15 جاده شیراز کازرون، فرعی ده شیخ، بعد از روستای پس کوهک، نرسیده به روستای دره مارون برگزار خواهد شد.
لطفا اطلاع رسانی نمایید.

مطلب از: دایان قشقایی

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

استاد گنجعلی سلمانی زاده نوازنده شهیر ساز کرنای قشقایی درگذشت.مراسم تشیع و تدفین روز یک شنبه مورخه 93/04/08 ساعت 10 صبح از بیمارستان فیروزآباد به سمت قبرستان روستای روزبدان میباشد.

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

متنکاملنامهجمعیازقشقاییهابهآقاییونسیدستیارویژهرئیسجمهورایراندراموراقوام :
"به نام خدا"
حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای یونسی
دستیار ویژه محترم رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی
تاریخ معاصر ایران به خوبی شاه...د رشادتها و پایمردیهای مردم وطن پرست ایل قشقائی در جنوب کشور در دفاع از مرز و بوم کشور ونوامیس ملت بوده واز سوی دیگر تضییقات ومحرومیتها و ستمها بر اهالی و بزرگان این قوم را در سینه خود ثبت نموده است که خاطر حضرتعالی را به بخش مختصری از آن جلب مینماید ودر پایان بخش کوچکی از خواسته های به حق این قوم که در راستای خواسته های اقوام ایران است را باستحضار می رساند :
1- سردار قهرمان عشایر اسماعیل خان صولت الدوله که در جنوب کشور با فتوا و همراهی روحانیت مبارز و از جمله حضرت آیت الله سید عبدالحسین لاری ومردم شریف فارس و بوشهر با استعمار انگلیس به مبارزه برخاست و آنان را بارها شکست داد و هرگز سر تسلیم وذلت در مقابل آنان فرود نیاورد تا اینکه بوسیله رضاخان قلدر دست نشانده انگلیس نه با قهر و غلبه بلکه با مکر و حلیه در زندان به شهادت رسید. عجیب اینکه در جمهوری اسلامی که بر پیکر خونین شهیدان راست قامت ملت استوار است ، هیچ یادی از او نشد نه مقبره او را ساختند ، نه بر سر مزارش مراسم بزرگداشتی گذاشتند و نه حتی در شهر شیراز که مرکز حکومت وی بوده خیابان و یا میدانی به نامش نهادند وعجیب تر اینکه افتخارات ایل قشقائی را بنام دیگران رقم زدند و بزرگداشت وکنگره برگزار کردند وفیلم و داستان ساختند .
2- در زمان محمدر رضا پهلوی فرزندان اسماعیل خان صولت الدوله را بدلیل مبارزه با استعمار انگلیس و آمریکا وهمراهی با مبارزات حق طلبانه ملت شریف ایران و نهضت ملی شدن صنعت نفت تبعید کردند و تمام اموال و دارائیهای آنها را مصادره و ضبط نمودند و بر خلاف نظر شریف حضرت امام خمینی ( ره ) و مصوبات شورای انقلاب اسلامی و مجلس شورای اسلامی ، هیچ بخشی از اموال آنان را به ایشان برنگرداندند که هم اکنون بازماندگان این خانواده شریف ومعتبر با سختی زندگانی را می گذرانند وعجیب اینکه بوسیله رئیس وقت قوه قضائیه بخشنامه ای به روسای دادگستری استانهای اصفهان وفارس صادر می گردد که در پرونده هایی که در محاکم دادگستری در مورد اموال این خانواده مطرح است به نفع آنان رای صادر نگردد .
3- با این همه مراسم بزرگداشت برای شهدا وتکریم بحق آنان ، یادی از بهمن قشقائی که با فتوای حضرت امام خمینی ( ره ) به ایران برگشت وسالها با سختی ومرارت به مبارزه با رژیم ستم شاهی پهلوی برخاست ونهایتاً با مکر وحیله دستگیر و اعدام شد نبایستی بعمل آید ؟
4- می توان گفت قوم قشقائی تنها قومی است که اهالی آن تماماً شیعه بوده وارادات و اخلاص خود را به خاندان مطهر اهل بیت عصمت و طهارت صادقانه حفظ کرده وبه روحانیت پاک ومبارزو از جمله حضرت امام خمینی ( ره) وحضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی وفادار بوده و در مراحل مختلف انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی فداکاری و از جان گذشتگی خود را اثبات نموده است . جای جای صفحات زرین استانهای جنوبی کشور شاهد شهیدان به خون خفته و سر فراز قشقائی می باشند اما عجیب اینکه علیرغم وجود صدها و هزارها افراد تحصیل کرده شایسته ، دلسوز و وظیفه شناس از این جامعه حتی از بازماندگان آن شهدا ، هیچ یک در مسئولیتهای اداری کشور و استان جایگاهی ندارند و به ندرت از جایگاه کارشناسی به بالا ترقی می کنند . از افراد متدین و شایسته این قوم نه استانداری منصوب شده ونه وزیری و نه حتی معاون استاندار .
5- فرزندان شایسته این قوم که در جهت خدمت به مردم شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی داوطلب نمایندگی مجلس می شوند عمدتاً به بهانه های واهی رد صلاحیت می شوند وفرصت وامکان خدمت از آنها گرفته می شود.
و اینک مطالبات و خواسته های این قوم سلحشور و سربلند :
1-خداوند را سپاسگزاریم که تلاشها ومطالبات بحق اقوام ایران نهایتاً منجر به انتصاب حضرتعالی به عنوان دستیار ویژه ریاست محترم جمهوری در امور اقوام ومذاهب کشور گردید. انتظار بحق اقوام ایرانی این است که این مسئولیت به سطح معاونت ریاست جمهوری ارتقاء یافته وسازمان و تشکیلات متناسب آن به تصویب مجلس شورای اسلامی ومراجع اداری ذیربط برسد تا به نهادی پایدار تبدیل شود و از برخورد سلیقه ای در آینده محفوظ باشد . در حال حاضر از حضرتعالی انتظار دارد برای اقوام ایرانی و از جمله قوم قشقائی یک مشاور ویژه انتخاب فرمائید تا به صورت خاص پیگیر مطالبات این مردم شریف باشد . این جمع و نمایندگان قشقائی تبار ادوار مجلس آمادگی معرفی فرد مورد نظر و همکاری لازم در این زمینه را دارند .
2- مرحوم استاد محمد بهمن بیگی را بحق می توان ناجی مردم محروم عشایر از جهل و بیسوادی نام داد ایشان حق بزرگی هم به عنوان معلم و هم به عنوان نویسنده و ادیب صاحب سبک بر عشایر ایران بلکه بر مردم ایران دارند . سه سال از رحلت ایشان می گذرد تمام تلاش مردم عشایر و دوستداران ایشان برای احداث مقبره ای متناسب با شان ایشان ابتر مانده است . درخواست داریم به صورت ویژه زمینه ای فراهم گردد تا موانع برطرف شده ویک مجموعه فرهنگی تحت عنوان بنیاد بهمن بیگی با لحاظ نظر خانواده محترم ایشان و معتمدین عشایر جنوب تاسیس گردد و اعلام می داریم چنانچه مجوزهای لازم صادر گردد در احداث این بنیاد همکاری مالی وفکری و عملی لازم معول خواهد شد .
3- در دنیای پیشرفته امروز آنچه اقوام را از یکدیگر متمایز می سازد فرهنگ آنهاست و الا نیازهای مادی همه جوامع تا حدودی یکسان می باشد .از حضرتعالی درخواست داریم در جهت رشد وتوسعه فرهنگ اصیل و انسانی ایل قشقائی نهایت مساعدت را مبذول فرمایند و به صورت مشخص اخذ مجوز احداث یک فرهنگسرای خاص عشایر در شیراز از مراجع ذیصلاح و مساعدت در اختصاص زمین واعتبار مورد نیاز را استدعا داریم . یادآوری می نماید در این زمینه اقدامات و پیگیریهای در دوره مجلس پنجم بعمل آمده و جناب آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی دستوراتی صادر نموده واعتباری نیز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص داده شد اما بدلیل تنگ نظریها وخود محوریهای موجود در استان این اقدامات بی نتیجه ماند .
4- بزرگداشت چهره های خدمتگزار و ملی قوم قشقائی واز جمله اسماعیل خان صولت الدوله سردار عشایر بنحو شایسته مورد استدعا می باشد .
5- اختصاص جایگاه ویژه اداری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صیانت و توسعه فرهنگ اقوام ایرانی و اختصاص یک معاونت برای این امر در اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس به قشقائیها درخواست دیگر این قوم شریف می باشد .
6- رفع تبعیض در توزیع مسئولیتهای کشوری واستانی و به کارگیری نیروهای شایسته و توانمند قشقائی در مسئولیتهای کشوری واستانی دیگر درخواست ومطالبه این قوم می باشد .
7- سامان دادن به زندگی اقشار محروم این قوم که عمدتاً به صورت حاشیه نشین در اطراف شهرها متمرکز شده اند ونیز کوچندگان این قوم نیز مورد استدعا می باشد .


جمعیازنمایندگانادوارودانشآموختگانقشقائی

 

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:ترک تبریز,ترک آذری, توسط مجتبی عبدالهی |

شهرتبریز از طرف سازمان ملل به عنوان زیباترین و توسعه یافته ترین شهر ایران انتخاب شد

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir
نوشته شده در تاريخ برچسب:منبع (موفقیت به سبک ایرانی قشقایی), توسط مجتبی عبدالهی |

وقتی اهالی علم، هنر، قلم، سیاست، اقتصاد، ورزش و سایر فعالیتهای ارزشمند و تاثیرگذار جامعه با پشتیبانی دستگاههای ذیربط و نیمه مرتبط اجرائی و اجتماعی، در اقدامی بیادماندنی و ستودنی و با استناد به افتخارات، آثار و نقش آفرینی های گرانسنگ، از پیشکسوتان خویش طی همایشی سالانه تجلیل و تقدیر بعمل آورده و با اهدای جوایز مادی و الواح معنوی، زمینه های توسعه فرهنگ و فعالیتهای خود را تقویت می کنند، آیا نمی توان در اقدامی مشابه و الهام گیرانه، برای یادگاران بزرگ ایل قشقایی که به لطف خدا زنده مانده اند تا جامعه از انوار وجودی آنها منور و نسل امروز نیز از دیدگاهها و تجارب و مهارتهای آنها بهره مند بماند، مراسم و همایش مشابه ای برگزار کرده و از آنها نیز که با اهدای امنیت و عزت و آرامش و سربلندی، به مراتب حق بزرگتری نسبت به سایر چهره های ماندگار به گردن مردم ما دارند، صمیمانه تجلیل بعمل آورد؟!

خوشبختانه و به فضل الهی فرهنگ برگزاری یادواره های بزرگ شهدا و حتی یادواره های انفرادی کشوری در ایران اسلامی در سطوح ملی، منطقه ای، استانی و سازمانی و قومی جا افتاده و با نقش آفرینی همرزمان و خانواده ها و سایر نهادهای ذیربط، این رسالت بزرگ الهی و اسلامی در حال تحقق و عینیت بخشی کامل است و علیرغم تلاش و تکاپوی موجود برای بهبود محتوایی و ساختاری این یادواره ها، الحمدالله دغدغه اصل برگزاری یادواره ها وجود نداشته و می توان گفت که یادواره های چهره های ماندگار در کشور ما نهادینه شده است.عشایر قشقایی که در تمام دوران ها یکی از مداقعان اصلی کشور در همه ی زمینه ها بوده است نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. اکنون قشقاییها به جبر زمان مجبورند اسکان یابند و این اسکان اکثراً در حاشیه شهرها یا روستاها و ... در حال انجام است. این مردم دارای فرهنگ زندگی عشیره ای بوده اند و برای اینکه با فرهنگ زندگی شهرنشینی سازگار یابند باید کار فرهنگی زیادی صورت گیرد، چرا که ذات فرهنگ عشایری با فرهنگ شهرنشینی بعضاً تا حد 180 درجه متفاوت است. لذا همین عدم تطابق فرهنگی باعث می شود شهرهایی که عشایر در آنها سکنی گزیده اند توسعه نیافته و هم عشایر و هم شهرنشینان از این بابت متضرر می شوند. لذا اگر می خواهیم این مشکل رخ ندهد باید برای از بین بردن تضادها و تعارض های فرهنگی تلاش کنیم و آن میسر نیست مگر به تبع کار فرهنگی. عمده ترین کار فرهنگی هم برگزاری همایش، سمینار و ... می باشد.در این راستا و به منظور کمک به توسعه شهرهای عشایرنشین و همچنین احیاء و تقویت فرهنگی جامعه عشایری، عده ای از جوانان این ایل، این مشکل را به فراست دریافته و پیشنهاد برگزاری همایش چهره های ماندگار قشقایی را به نهادهای مربوطه تحویل داده اند. از کلیه کسانی که می توانند در این مسیر ما را یاری نمایند خواهشمند است در قسمت نظرات این وبلاگ و یا از طریق ایمیل معرفی شده، نحوه همکاری خود را اعلام نمیاند.با تشکر

منبع (موفقیت به سبک ایرانی قشقایی)

وبلاگ به سایت تبدیل شدلطفا به این آدرس مراجعه کنید www.ghashghaeeha.ir

صفحه قبل 1 صفحه بعد

.: Weblog Themes By LoxBlog :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.